Blog

Lityum Pillerin Yangın Güvenliği İçin Öneriler

Lityum pillerin yangın güvenliği için öneriler

Yangın güvenliği hayatımızın her alanında dikkat etmemi gereken önemli etmenler biridir. Bu yazımızda endüstriyel uygulamalar ve elektronik cihazlarda kullanılan bataryaların içerisinde bulunan lityum pillerin risklerini ve yangın güvenliği için alınabilecek önlemleri açıklayacağız.

Lityum Pilin Riski

Lityum pillerin taşınmasının riskli olarak kabul edilebilmesi için belirli faktörler bulunmaktadır. Bunlar arasında lityum pil paketinin lityum içeriği, watt-saati veya sayısı gibi değerler bulunmaktadır. Lityum pillerin nakliye alanında taşınması için pek çok güvenlik standartları bulunmaktadır.

Ulusal anlamında ülkelerin kendine özgü güvenlik standartları bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra halihazırda genel yangın güvenliği standartları da mevcut bunlardan bazılar; EN13501, VDI3564 Blatt1, ISO 7240 ve NFPA 855 gibi yangın güvenliği yasaları, yönetmelikleri ve standartlarıdır.

Yangın Güvenliği İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Lityum piller kimyası gereği yangın riski taşırlar. Kullanımda veya depolanma sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için aşağıdaki talimatları dikkate alabilirsiniz:

  • Depolama alanının yangın güvenliği standartlarına uygun olması.
  • Depolama alanında yanıcı/yakıcı maddelerin bulunmaması.
  • Lityum pillerin depolanacağı alanın yangın geciktirici veya yangına dayanıklı malzemelerden yapılması.
  • Depolama alanında güvenlik ve çevresel etkilere karşı test alanı, otomatik yağmurlama sistemi, yangın hidrant sistemi, otomatik yangın alarm sistemi, duman yönetim sistemi, yangın suyu havuzu ve otomatik çalışacak yangın pompası gibi güvenlik önlemleri olmalıdır.
  • Depolama alanında çalışanların yangın güvenliği için 24 saat yangın kontrol odası kurulmalıdır.
  • Tüm çalışanları profesyonel ekipler aracılığıyla yangı kumu, yangın battaniyesi, yangın söndürücüler ve yangın muslukları gibi standart yangın söndürme ekipman ve tesislerin kullanımı konusunda yetkin olacak şekilde eğitin.

Yukarıda bahsedilen yangın güvenliği maddelerinin uygulanması, oluşabilecek sağlık ve maddi riski en aza indirir.

Lityum Pilin Yanması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Lityum pil sıcak olduğunda, duman çıkardığında veya yandığında yangın kumu, yangın battaniyesi, su bazlı yangın söndürücü ve kuru kimyasal toz yangın söndürücü ile kaplanabilir; Bir lityum pil modülü, bir lityum pil paketi veya birden çok lityum pil yandığında ve lityum pillerin saklandığı depoda daha büyük ölçekli yangın meydan geldiğinde, insanlar haberdar etmek için adil durum planı derhal başlatılmalıdır.

Güç kaynağı kesildikten ve kaza mahallindeki eşyalara su ile dokunulmayacağı belirlendikten sonra, yangını soğutmak ve söndürmek için çok sayıda yangın suyu jeti düşünülebilir.

Akü sisteminde ki yangını söndürdükten sonra yeniden alev alma potansiyeli nedeniyle, lütfen hasarlı akü sistemini yapıdan, araçtan veya diğer yanıcı şeylerden 15 metre uzakta saklayın.

Lityum pil ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişim sayfasından HDA Enerji ekibine ulaşabilirsiniz. Ayrıca lityum akü ve batarya talepleriniz içinde HDA Power ekibine ulaşabilirsiniz.

Lityum Piller Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Lityum piller doğru kullanılmadığında ortaya çıkabilecek tehlikeler nelerdir?

Lityum pillerin doğru kullanılmadığında alev alma ve yanma, aşırı ısınma, kısa devre ve çeşitli çevresel etkilere neden olabilmektedir.

Lityum piller neden tehlikeli atık grubuna girer?

Lityum piller, içerdikleri kimyasalların çevreye zarar verme potansiyeli nedeniyle tehlikeli atık grubuna girmektedir.

Lityum piller ile ilgili güvenlik önlemleri nelerdir?

Hasar görmüş pilleri kullanmamak, aşırı şarj veya aşırı deşarjdan kaçınmak, uygun depolama koşullarını sağlamak ve pilleri doğru şekilde imha etmek gibi tedbirler alınmalıdır.

Lityum pillerin kullanım ömrünü uzatacak etmenler nelerdir?

Lityum pillerin ömrünü uzatmak için düzenli şarj-deşarj döngüleri, uygun şarj cihazlarının kullanımı ve aşırı ısınma veya soğuma durumlarını önlemek gibi faktörler bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir