Blog

SPC Nedir Ve Nasıl Kullanılır ?

Spc (süper kapasitör) nedir ve nasıl kullanılır? HDA Blog

SPC Nedir?

SPC (Solid Polymer Capacitor) kapasitörler, elektronik cihazlarda güç kaynaklarının voltaj dalgalanmalarına ve yüksek frekanslı gürültülere karşı korunmasına yardımcı olan elektrolitik kapasitörlerdir. Bazı nedenlerden dolayı SPC kapasitörler diğer kapasitör tiplerine göre daha yaygın olarak kullanılır:

 1. Yüksek performans: SPC kapasitörler, yüksek performans özelliklerine sahiptir ve diğer kapasitör tiplerine göre daha uzun ömürlüdürler. Bu nedenle, yüksek performanslı ve uzun ömürlü kapasitörler gerektiren uygulamalarda sıklıkla tercih edilirler.
 2. Düşük empedans: SPC kapasitörler, düşük empedans değerleri nedeniyle yüksek akımları hızla akıtabilirler. Bu, özellikle yüksek güç uygulamalarında önemli bir avantajdır.
 3. Yüksek sıcaklık toleransı: SPC kapasitörler, diğer kapasitör tiplerine göre daha yüksek sıcaklık toleransına sahiptirler. Bu, yüksek sıcaklık uygulamalarında kullanılabilmelerini sağlar.
 4. Düşük ESR: SPC kapasitörler, diğer kapasitör tiplerine göre daha düşük ESR (Eşdeğer Seri Direnç) değerlerine sahiptirler. Bu, yüksek frekanslı gürültüleri bastırarak düşük gürültü performansı sağlar.
 5. Güvenilirlik: SPC kapasitörler, diğer kapasitör tiplerine göre daha düşük bir arıza oranına sahiptirler. Bu, yüksek güvenilirliği nedeniyle güvenilirlik gerektiren uygulamalarda kullanılmalarını sağlar.

Bu nedenlerden dolayı, SPC kapasitörler, özellikle endüstriyel otomasyon, telekomünikasyon, tıbbi cihazlar, askeri ve havacılık uygulamaları gibi yüksek performans ve güvenilirlik gerektiren birçok elektronik uygulamada yaygın olarak kullanılırlar.

Örneğin; SPC1520 ve SPC1550 kapasitörlerimiz; elektronik devrelerde filtreleme, depolama, işlem hızlandırma, güç faktörü düzeltme ve bir kapasiteye sahip olan yüksek güçlü kondansatörlerdir. Bu kapasitörler; kapasitif özellikleri, belirli güç kaynakları, amplifikatörler ve işlemciler gibi yüksek güçlü uygulamalarda kullanım için uygun bir seçimdir.

ER+SPC ÇÖZÜMÜ NASIL KULLANILIR?

Eve markalı ER34615+SPC1520 ürünümüz bir adet süper pulse kapasitör ve lityum tiyonil klorür (Li-SOCL2) pilden oluşur. Bu piller sahada gerekli kapasiteyi sağlayabilmesi için, iki hücre birbirine paralel bağlanarak sahada birlikte kullanılır. Elbette, SPC’nin arkasındaki ER hücrelerinin sayısını, değiştirerek veya  aynı anda daha fazla SPC cihazı kullanarak farklı kombinasyonlar sağlanabilir. Lityum primer pil olan ER, yeterli kapasiteyi depolar ve SPC’yi şarjlı tutarken, SPC cihazı darbe şarjını sisteme hızlı şekilde pompalayabilir.  Bu kombine ürün, hem yüksek enerji yoğunluğu (büyük kapasite) hem de yüksek güç yoğunluğu (yüksek anlık akım) gereksinimleri için başarılı bir şekilde çözüm sunar. EVE ER pillerini süper kapasitörlerle birleştirir, lityum tabanlı SPC sistemleri aşağıdaki avantajları sunar:

 • Daha yüksek hücre voltajı
 • Çok daha küçük empedans Daha yüksek kapasite
 • Çok daha yüksek enerji yoğunluğu
 • Sıcaklıktan neredeyse bağımsız olan çok daha az kaçak akım, ER pil ömründen tasarruf sağlar
 • Çok daha geniş çalışma sıcaklığı aralığı
 • Çok daha uzun hizmet ömrü
 • Çok daha güvenli pil paketi

 

ER+SPC aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi sahada birbirine paralel bağlanarak kullanılır. Bu hücrelerin daha fazla kullanılması halinde farklı kombinasyonlar oluşturulabilir.

SPC Çözümleri çalışma prensibi nedir

Ayrıca ER (Lİ-SOCl2) hücreleri, tüm metallerin en hafifi olan metalik bir lityum (Li) karbon anoda ve tiyonil klorür (SoCl2) ile doldurulmuş gözenekli bir akım toplayıcı içeren bir sıvı katota sahiptir. 3,6V anma gerilimi, 3,66V açık devre gerilimi ve 3,4-3,6V kapalı devre gerilimi ile yük esnasında piyasanın en yüksek gerilimli primer hücrelerinden biridir.

 

 

SPC Özellikleri

Model İsmi: ER34615 + SPC1520

Nominal kapasite: 1900mAh

Nominal Voltaj: 3.6V

Darbe Akımı: 1000Ma

Sıcaklık Aralığı: -40˚C –  85˚C

SPC Uygulama Alanları

Bu piller, elektrikli cihazlar için güç ve elektrik, su, ısı ve gaz sayaçları gibi uzun süreli uygulamalar için ve özellikle bellek kartları için yedek güç kaynağı vb. alanlarda kullanılır.

Sıkça Sorulan Sorular

ER+SPC piller şarj edilebilir mi?

Hayır, ER+SPC piller genellikle tek kullanımlık pillerdir ve şarj edilemezler. Bu piller, enerji tükettikten sonra değiştirilmesi gereken pillerdir.

ER+SPC piller, elektrik kesintilerinde kullanılabilir mi?

ER+SPC piller, elektrik kesintilerinde acil durum güç kaynağı olarak kullanılabilir. Özellikle, önemli cihazlar veya tıbbi ekipmanlar için kesintisiz güç kaynağı sağlayarak güçlü ve istikrarlı performans sunabilirler.

ER+SPC piller, zorlu koşullarda çalışabilir mi?

Evet, zorlu koşullarda çalışabilir. Soğuk ortamlarda, yüksek rakımlı dağlarda, sıcak çöl gibi ekstrem koşullarda, pilin daha uzun süre dayanmasını sağlayarak, güçlü ve istikrarlı performans sunabilirler.

ER+SPC Çözümleri ürünleri hakkında daha ayrıntılı bilgiler almak için uzman ekibimize iletişim adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.