Blog

Pil Nedir? Pil Çeşitleri Ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Pil nedir? Pil çeşitleri ve kullanım alanları nelerdir? HDA Blog

Pil Nedir?

Piller, günlük hayatımızda kullandığımız birçok elektronik cihazın en önemli bileşenlerinden biridir. Pil, elektrik enerjisini kimyasal bir reaksiyon yoluyla depolayan daha sonra depoladığı enerjiyi elektrik gücüne dönüştüren bir enerji kaynağıdır.

Geniş bir kullanım yelpazesine sahip piller; Dronlardan telefonlara, tabletlerden taşınabilir cihazlara, sayaçlardan matkaplara kadar birçok elektronik cihazda kullanılan yaygın bir araçtır.

Pil teknolojisi sürekli olarak gelişen ve gelecekte kullanılması hedeflenen uygulamalarda daha verimli ve çevre dostu bir teknoloji olması için üzerinde ciddi vakitler harcanan bir alandır.

Öyleyse pil çeşitleri hakkında detaylı bilgileri inceleyelim.

Pillerin ilk ana sınıflandırılması, Birincil (Şarj edilemeyen) piller ve İkincil (Şarj edilebilir) piller olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pil Çeşitleri Nelerdir?

Endüstriyel uygulamalarda, elektronik el aletlerinde ve elektrikli araçlar başta olmak üzere pek çok alanda birbirinden hem kimyasal hemde boyut bakımından farklı pil çeşitleri kullanılmaktadır. Bunlardan birkaçı aşağıdaki gibidir:

 • CR (Li-MnO2) Piller
 • ER (Li-SoCl2) Piller
 • ER+SPC Çözümleri
 • Lityum LFP (LiFePO4)
 • Lityum Polimer
 • Lityum İyon (NMC) Piller
 • Alkalin Piller

Birincil (Şarj Edilemeyen) Piller

Birincil (Primary) pil grubu, şarj edilemeyen tek kullanımlık pil çeşitleridir. Enerjileri tamamen boşaldıktan sonra, hücreler yeniden şarj edilemez ve bunların tek döngülü pil olduğunu da söyleyebiliriz. Sayaç pili olarak veya başka endüstriyel uygulamalarda sıkça kullanılan bu piller tamamen boşaldıktan sonra çevre koşulları dikkate alınacak şekilde atılması gerekir.

Birincil pil çeşitleri listesi aşağıda ki gibidir:

 • CR (Li-MnO₂) piller
 • ER (Li-SOCl₂) piller
 • ER+SPC çözümleri

CR (Li-MnO₂) Piller

Genellikler elektronik cihazlarda kullanılan CR (Li-MnO₂) Piller şarj edilemez bir lityum pil türüdür. Halk arasında düğme pil ismiyle bilinmektedir. Bu pil, lityum teknolojisine dayanır. Düşük kendiliğinden deşarj oranına sahiptir, bu özellikte pilin kullanılmadığı süre boyunca enerji kaybetmesini önler.

CR Pil Kullanım Alanları

Saatler, uzaktan kumandalar, hesap makineleri, dijital termometreler, bilgisayar anakartları, led ışıklar, bazı oyuncaklar, acil durum düğmelerinde, basınç ölçerlerde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

Pilinizin uzun süre dayanması için kullanım koşullarına mutlaka uymanız gerekmektedir. Web sitemiz üzerinde Bu pillerin Coin tipi CR veya Silindirik tipi CR türlerini inceleyebilirsiniz.

ER (Li-SOCl₂) Piller

ER pil türleri uzun yıllar boyunca dayanıklılıkları ile bilinmektedir. Bazı ürünleri 10 yıla kadar dayanmaktadır ve bu standart lityum iyon bazlı piller ile karşılaştırıldığında oldukça önemli bir husustur. Çoğu endüstriyel uygulamada ER (Li-SOCl₂) pilin kullanılma sebebi güvenli ve uzun ömürlü bir enerji kaynağı olmasıdır.

Zor koşullarda dayanıklılık göstermesi de ayrı bir tercih sebebidir. Bu piller -60 dereceden +85 dereceye kadar sıcaklıklarda çalışabilirler. Ayrıca düşük kendi kendine deşarj oranı ve bobin tipi kılıf yapısı ile güvenlik endişelerini azaltan fiziksel özelliklere sahiptir.

ER Pil Kullanım Alanları

Akıllı Sayaç, telekomünikasyon, acil durum aydınlatması, endüstriyel otomasyon, bellek yedekleme, otomotiv elektroniği, takip sistemleri, tıbbi cihazlar ve güvenlik sistemleri gibi birçok farklı uygulamada kullanılmaktadır.

Web sayfamıza göz atarak Eve marka ER (Li-SOCl₂) pil çeşitleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ER+SPC Çözümleri

Pil çeşitleri arasında önemli bir yeri olan ER+SPC çözümleri, bir adet SPC (super pulse capacitor) ve Li-SOCl₂ pilden oluşur. Bu piller kullanılan sahada gerekli optimum kapasiteyi sağlayabilmesi için, iki hücrenin birbirine paralel bağlanarak kullanılır. SPC’nin arkasında bulunan ER hücrenin sayısı değiştirilerek veya daha fazla SPC cihazı kullanılarak farklı kombinasyonlarda çözümler sağlanabilir.

Bu ürün, hem yüksek enerji yoğunluğu (büyük kapasite) hem de yüksek güç yoğunluğu (yüksek anlık akım) gereksinimleri için başarılı bir şekilde çözüm sunar.

Lityum tabanlı SPC sistemleri pil çeşitleri arasında önemli avantajlar sunan bir gruptur. Bu avantajlardan birkaçı şu şekilde listelenebilir;

 • Yüksek hücre voltajı
 • Daha yüksek kapasite
 • Çok daha yüksek enerji yoğunluğu
 • Çok daha uzun servis ömrü
ER+SPC Kullanım Alanları

Elektrikli cihazlar için güç kaynağı, elektrik, su, ısı ve gaz sayaçları gibi uzun süreli uygulamalar için de yedek güç kaynağı vb. amaçlar için  kullanılır.

İkincil (Şarj Edilebilir) Piller

Pil çeşitleri yazımızı ele alırken pillerin temelde iki ana gruba ayrıldığını ifade etmiştik. İkincil piller şarj edilebilir pil türleridir. İsminden anlaşılacağı gibi bu piller tekrar tekrar şarj edilebilir. Çalışma verimi açısından normal pillere göre daha yüksektir ve çevreye daha az zararlılardır. Evlerde, endüstriyel alanlarda, elektrikli aletlerde, elektrikli taşıtlarda, taşınabilir elektronik cihazlarda sıkça kullanılır.

İkincil pil çeşitleri listesi aşağıdaki gibidir:

 • Lityum LFP(LiFePO4)
 • Lityum Polimer
 • Lityum İyon ( NMC )

Lityum LFP(LiFePO4)

Daha basitleştirilmiş adıyla LFP olarak bilinen Lityum demir fosfat (LiFePO4) piller lityum iyon ailesinin özellikle güvenlik ve kullanım avantajları sayesinde en popüler olan pil türüdür. Bunun nedeni ise hasar gördüğü zaman ani patlamalar yaşanmadığı gibi NMC pillere göre daha güvenlidir. Az ısıl yayma oranları nedeniyle büyük batarya paketleri tasarımlarında tercih edilirler.

Lityum (LiFePO4) Kullanım Alanları

Bu pil grubu telsiz – haberleşme enerji altyapılarında, aydınlatma sistemlerinde, e-bike, golf arabaları, engelli araçlar, hafif ölçek AGV gibi elektrikli araçlarda, tekne bataryalarında ve elektrikli ev aletlerinde sıkça kullanılır.

Lityum Polimer

Lityum polimer (LiPo) pil çeşitleri farklı bir kimyasal yapıya sahip pil grubudur. İçlerinde polimer elektroliti kullanılır. Bu özellik daha yüksek enerji yoğunluğu, daha ince ve esnek bir yapı sunar. Pilin avantajları arasında hızlı şarj, yüksek enerji yoğunluğu ve ince yapısından ötürü tasarım esnekliği sağlaması gibi dikkat çekici özellikleri vardır.

Lityum Polimer Kullanım Alanları

Elektrikli araçlar, mobil cihazlar (cep telefonu, tablet vb.), taşınabilir bilgisayarlar, dronlar gibi oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Lityum İyon ( NMC )

Pil çeşitleri arasında lityum iyon piller; cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi birçok farklı cihazlarda kullanılan pil türüdür. Küçük ve hafif bir yapısına nazaran yüksek güç sağlayan lityum iyon bataryalar, tekrar şarj edilebilme özelliğine de sahiptir.

Li-ion bataryalar hafıza etkisine sahip olmadıkları için şarj etme sürecinde şarjının bitmesini beklemek gerekmez. Bu pil çeşitleri arasında en sık kullanılan çeşitlerden biri 18650 lityum iyon pil çeşididir. 18650 lityum iyon pil çeşitleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ürünlerimize göz atabilirsiniz.

Lityum İyon Kullanım Alanları

E-bike, elektrikli bisikletler, scooter, matkaplar, taşınabilir elektronik cihazlar gibi geniş kullanım alanına sahiplerdir.

18650 Lityum İyon Piller

Taşınabilir elektronik cihazlarda kullanılan 18650 pil lityum iyon kategorisinde en çok tercih edilen türlerden biridir. 18650 pil ölçüleri 18mm çapa ve 66mm uzunluğa sahiptir.

Boyutlarına Göre Pil Çeşitleri

Pil seçimlerinde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi pil boyutudur. cihazınızın veya bataryanızın ihtiyacı olan pil boyutuna ve voltajına dikkat ederek seçimler yapılmalıdır. Boyutlarına göre pil çeşitleri aşağıda ki listede verilmiştir:

 • AA ve AAA Kalem piller
 • Orta boy piller
 • 9 Volt piller
 • Düğme piller

AA Ve AAA Kalem Pil Nedir?

AA piller pil boyutu bakımından AAA pillerden daha büyük ve daha uzun ölçüye sahiptir. Günlük hayatta en çok kullanılan pil türü olan kalem pilleri; televizyon kumandası, fotoğraf makinesi, el feneri vb. gibi geniş bir kullanım alanına sahiptir.

AA Pil İle AAA Pil Farkı Nedir?

Kalem pil boyutları açısından birbirinden farklı olan bu iki pil türünün arasında farklar mevcuttur. Bu farkları maddeler halinde şöyle açıklayabiliriz:

 • AA Piller, AAA pillerden daha büyük ve daha uzundur.
 • AA piller genellikle daha fazla güç gerektiren cihazlarda tercih ediliyorken, AAA piller ise daha az güç gerektiren cihazlarda tercih edilir.
 • AA pil, AAA pillerden daha fazla kapasiteye sahiptir.

Orta Boy Pil Nedir?

C ve D olarak iki çeşide ayrılan orta boy piller, kalem pillere göre daha fazla güç gerektiren cihazlarda ( radyo, projektör vb.) kullanılır. C piller, D pillerden daha küçük ve kısadır.

9 Volt Pil Nedir?

Kare şeklinde olan bu piller diğer pillere göre daha kalındır ve cep radyosu, flaş ve oyun konsolları gibi cihazlarda kullanılır.

Piller Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Pilleri nasıl saklamalıyız?

Pilleri, serin, kuru ve doğrudan güneş ışığından uzak bir yerde muhafaza edilmelidir.

Kullanılmış piller nereye atılmalıdır?

Geri dönüşüm için uygun toplama noktalarına atılmalıdır.

Pil şarj cihazı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Şarj edilebilir pil hücreleriyle tasarlanan batarya paketlerinin şarj edilmesi için kullanılacak şarj cihazlarının seçiminde, doğru voltaj ve amper değerlerine sahip olanlar tercih edilmeli, aşırı şarj koruması ve otomatik kesme özellikleri bulunan güvenli cihazlar seçilmelidir.

HDA Enerji ekibi tarafından hazırlanan “Birincil (Primary) Pillerin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?” ve diğer blog yazılarımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca HDA Power ekibi ile iletişime geçerek lityum aküler hakkında teknik bilgiler alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.